444 0 402

Sosyal Medyada Biz}

Muradiye Sanat Akademisi açıldı
Detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurun
KAYIT OL

Diksiyon, Hitabet atölyesi

Diksiyon, kelimelerin doğru bir şekilde telaffuz edilmesi ve ses vurgularının doğru bir şekilde yapılmasıdır. Diksiyon sayesinde bir konuşmanın daha etkileyici olması sağlanabilmektedir. Diksiyon, radyoda, televizyonda veya kalabalık ortamlarda yapılan konuşmalarda önemli olduğu kadar günlük yaşamda da son derece önemlidir. Diksiyon eğitiminde kelimelerin doğru okunması ve vurguların doğru yerlerde yapılması önemlidir. Bu kurs programı ile bireylerin Türkçeyi güzel, doğru ve etkili biçimde kullanması amaçlanmaktadır.

Kursumuza Öğretmenler, psikologlar, siyasetçiler, avukatlar, hatipler, sunum ya da sunuculuk yapanlar, danışmanlık hizmetlerinde çalışanlar, halkla ilişkiler alanında hizmet verenler, yöneticiler, insan kaynakları alanında çalışanlar, iş hayatında ve sosyal hayatta başarılı olmak isteyenler, çağrı elemanları ve etkili konuşmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir.

Öğrencilere öncelikle;

Soluma

Fonetik (söyleyiş)

Artikülasyon (boğumlama)

Vurgu

İletme gücü temelinde eğitimler verilir.

Amaç öncelikle kişilerin diyaframlarını kontrol etmelerini sağlamak, ses çıkış kaynaklarını ve nasıl kullanmaları gerektiğini öğretmektir. Sonrasında ses tonu ayarlama ve vurgulama konuları incelenir. Öğrencilerin kelimeleri jest ve mimiklerle anlamlandırmaları sağlanır. Konuşurken akıcılık, doğru bir üslup kazandırmak amaçtır.

Diksiyon eğitimi kısa süreli bir eğitim değildir. Kısa sürede yapılan eğitimlerin diksiyonun düzelmesi anlamında katkıda bulunacağına inanmak gerçekçi değildir. Gerek diksiyon eğitiminde kullanılan organların, gerekse dikkat edilmesi gereken işlemlerin istem dışı ve kalıcı hale gelebilmesi için gerek eğitim sürecinde gerekse eğitim dışında öğrenci tarafından tekrarlanması gerekmektedir. Unutulmamalı ki emek ve çaba harcanmayan hiç bir eğitim amacına ulaşamaz. Genel anlamda diksiyon eğitiminde ayrıntı bazında farklılıklar olsa dahi  şu eğitimler ve içerikler konu edilir.

Ses eğitimi, Kelime eğitimi, Söz akımı, Anlatım, Hitap, İletişim kurma teknikleri, Doğaçlama, Dil, zeka ve akıl ilişkisi, Dil – kültür ilişkisi

Diksiyon Eğitiminin Faydaları

Doğru ve eksiksiz konuşmak için alınan diksiyon derslerinin kişilere düzgün konuşmanın yanında pek çok faydası bulunmaktadır. Sesini ve bedenini olması gerektiği gibi kullanan bireyler yetiştirmeyi amaçlayan eğitimlerin diğer faydaları ise;

Doğru nefes alıp vermeyi öğretir.

Tonlama ve vurgu kurallarını öğretir.

Kişinin iletişim becerilerini geliştirir.

Sesin nasıl etkileyici bir biçimde kullanılacağını öğretir.

Oyunculukta ses kontrolü, doğaçlama rahatlığı sağlar.

Hitabet gücünü geliştirir.

Topluluk önünde konuşurken heyecanı kontrol etmeyi öğretir.

Talepler doğrultusunda hafta içi ve hafta sonu gruplar açılabileceği gibi aynı zamanda yine talepler doğrultusunda akşam gruplarının açılması da mümkündür. Grup derslerde haftada bir gün 3 ders saati şeklinde yapılmakta olup 3 ay devam etmektedir. Derslerin hangi gün olacağı talepler doğrultusunda tespit edilmektedir.

Kayıtlarımız kontenjanla sınırlıdır. Kesin kayıtlar, ön kayıtlardan sonra yapılacak mülakat, toplantı sonunda yapılacaktır. Dersler, eylül ayı içerisinde başlayacak olup tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Başvuru sayısı yeterli olmayan kurslar açılamayacaktır.

Call Now ButtonBize Ulaşmak için